1.12.2024.

Slinkums - kāpēc tas rodas un kā to pārvarēt? 

Slinkums var būt patīkams laiskumiņš pirmajās siltajās pavasara dienās, kad, izstiepjot saulītē kājas, ir tik labi, ka negribas kustēties pat tik daudz, lai aizgaiņātu mazliet nepieklājīgu mušu, vai ziemas spelgonī pie kamīna ar kūpošu tējas tasi rokās, kad pēc fiziskās aktivitātēs pavadītas dienas zini, ka vislabprātāk arī aizmigtu tepat.

 

Slinkums var būt arī traucējošs līdzgaitnieks ikdienas darbos, kas katru reizi, tikko tu paskaties dokumentu kaudzes virzienā, uzmācīgi dīc, ka šito taču var izdarīt arī rīt, vai gandrīz fiziski sit pa nagiem, ieraugot tev rokās slotu... “Tev taču vispirms atskaites jāsagatavo,” viņš nikni šņāc. “Nu, kādas atskaites, ja šonedēļ vēl neesi bijis sporta zālē,” – viņš jau piemeties uz otra pleca. “Tu taču labi zini, ka tev nepatīk skriet tik vēsā laikā, un piekusis tu pēc tam arī būsi,” – slinkums stūķē kedas dziļāk iekšā skapī...

JCI Latvia un Banku augstskolas nodarbībā slinkuma cēloņus un risinājumus palīdz meklēt personības izaugsmes trenere Austra Gaigala.

Kas ir slinkums? 

Līdzīgi kā šajā skečā, arī dzīvē slinkums prot atrast simtu un vienu argumentu, kāpēc tev labāk kaut ko nedarīt, nevis darīt. Pēc definīcijas, slinkums ir uzvedības stāvoklis, kurā cilvēkam ir zema motivācija veikt kādu uzdevumu, pat ja tas ir nepieciešams vai potenciāli izdevīgs. Vēl to mēdz dēvēt par konfliktu starp cilvēka iekšējām vēlmēm un nepieciešamību vai pienākumu.

Lai gan mūsu sabiedrībā jau stipri vēsturiski iegājies slinkumu pelt un tikt no tā vaļā par katru cenu, par vienu no labākajām taktikām atzīstot frontālu uzbrukumu, sevi pierunājot, dzenot ar pātagu vai piekarinot priekšā burkānu, šāda taktika ilgtermiņā var ievest arī strupceļā, proti, nevajadzīgi paaugstināt stresa līmeni, kā arī pietuvināt izdegšanu. “Slinkums parasti ir mūsu ķermeņa un prāta rādītā brīdinājuma zīme, ka kaut kas nestrādā,” uzsver ASV sociālais psihologs Devons Praiss (Devon Price).

Kā saprast slinkuma iemeslus?

JCI Latvia un Banku augstskolas organizētajā nodarbībā “Slinkums – vieglprātīga attieksme vai nopietns brīdinājums?” kopā ar klausītājiem šķetinājām, par ko visbiežāk mūs brīdina slinkums, ko no tā ir vērts ņemt vērā un kādi ir efektīvākie risinājumi.

 

Diezgan vienprātīgi nospriedām, ka aiz vārda “slinkums” visbiežāk paslēpjam prokrastināciju jeb novilcināšanu, kam ir dažādi iemesli, motivācijas trūkumu, lai darītu mums apnikušu vai neinteresantu darbu, laika un prioritāšu plānošanas problēmas, kā arī nogurumu.

 

Meklējot risinājumus, sapratām, ka vispirms ir jāapstājas uz brīdi un jāieklausās sevī, par ko slinkums mūs brīdina šoreiz. Strādājot ar cēloni, nevis tā sekām, uzlabot produktivitāti un rezultātus sasniegt var daudz veiksmīgāk. Darbu sākām jau turpat auditorijā – gan pārskatījām savas prioritātes, lai mazsvarīgie jautājumi lieki nenoēd enerģiju, gan prioritāros jautājumus strukturējām konkrētos un pārskatāmos rīcības soļos. Par prioritāšu izvērtēšanu un plānošanu vairāk lasi šeit.

 

Rezumējums: traucējošs slinkums visbiežāk ir brīdinājuma signāls. Ignorēt to un tā cēloni – tā ir vieglprātīga attieksme pašam pret sevi!

 

Vislabākā motivācija – skaidra sava “kāpēc darīt?” atrašana. Apzināta atpūta un nekā nedarīšana ir vajadzīga, lai prātam būtu laiks un telpa ģenerēt aizvien jaunas idejas, organismam – atjaunoties!

No dalībnieku atsauksmēm 

Efektīvs veids, kā samazināt slinkumu

Viens no efektīviem veidiem, kā samazināt slinkumu savā ikdienā, ir dienas režīma pārskatīšana un iespēju robežās pielāgošana savām un organisma nepieciešamībām.

 

Izvērtē, kurā diennakts laikā jūties visenerģiskāk, kad un pie kādiem nosacījumiem vislabāk veicas rutinēti darbi, kad parasti nepieciešams vairāk miera utt.

 

Pārskati savu ikdienas grafiku un, ja nepieciešams, veic izmaiņas dienaskārtībā. Piemēram, ja no rīta parasti jūties pusaizmidzis, varbūt tevi var atmodināt sporta nodarbība, īpaši, ja vakarā tai vairs neatliek spēka? Vai varbūt otrādi – tieši rimtais rīta cēliens ir vispiemērotākais dažādiem rutīnas darbiem? Bet varbūt tieši rīts ir idejām visbagātākais un jāatvēl radošajiem vai organizatoriskajiem darbiem? Ir normāli, ja dienas ritms jāpamaina vairāk reižu, līdz atrodi sev vispiemērotāko!

JCI Latvia un Banku augstskolas nodarbībā slinkuma cēloņus un risinājumus palīdz meklēt personības izaugsmes trenere Austra Gaigala.

Atceries – pat nelielas izmaiņas var pilnībā pārvērst dienu!

 

Ja vēlies efektīvāk saprast un pārvarēt slinkumu savā dzīvē vai darbā, nāc uz individuālu sesiju vai piesaki nodarbību savai komandai!